Maskva ir Briuselis siekia priversti lietuvius gėdytis savo praeities
Prieš metus Lietuvos visuomenė piketavo, mitingavo ir degino gedulo žvakeles prie Austrijos ambasados Vilniuje. Lietuvius labai įskaudino ir papiktino tai, kad nominali Lietuvos draugė ir sąjungininkė Austrija (abi šalys juk priklauso tai pačiai ekonominei ir politinei bendrijai) paleido į laisvę Lietuvos prokurorų prašymu sulaikytą buvusį KGB mirties eskadrono „Alfa“, 1991 m. sausį Vilniuje nužudžiusio 14 žmonių, vadą, Rusijos atsargos pulkininką Michailą Golovatovą. Prieš kelias savaites pasaulio demokratijos tvirtovėje Vašingtone įtakinga, Amerikos prezidentų globojama žurnalistų asociacija maloningai suteikė spaudos konferencijų salę skandalingam veikėjui Algirdui Paleckiui, kuris tėvynėje vadinamas paprasčiausiu skaudžių Lietuvos istorijos puslapių klastotoju, o Jungtinėse Valstijose buvo pristatomas kaip „valdžios persekiojamas įžymus politikas, diplomatas ir žurnalistas, pasiaukojamai ginantis nuomonių laisvę Lietuvoje ir visoje Rytų Europoje “. Tylomis nusišluosčiusi tokių ideologinių spjūvių pėdsakus nuo savo veido, Lietuvos valdžia pažadino komisiją, kuri dešimtmečiais skaičiuoja ir perskaičiuoja sovietų okupacijos žalą Lietuvai, kanceliarine kalba pasakoja Vakarams apie lietuvių tremtinių kančias Sibire.
Filosofas Vytautas RADŽVILAS atsako į Lietuvos žurnalistų draugijos Kauno skyriaus nario Arnoldo ALEKSANDRAVIČIAUS klausimus, ar atvers nuolatinės Kremliaus propagandos apmulkintų Vakarų lengvatikių akis Lietuvos Vyriausybės sumanyti, anglų, prancūzų, vokiečių kalbomis išspausdinti leidiniai apie Maskvos nusikaltimus žmoniškumui Baltijos šalyse prieš 60-65 metus, jeigu Lietuva niekaip nepajėgia įrodyti Europai ir pasauliui visiškai nesenų Kremliaus piktadarybių, kurias prisimena tūkstančiai liudininkų.
– Mūsų Vyriausybė vis dar viliasi, kad visa Europos Sąjunga sutartinai, „vienu balsu“ pareikalaus iš SSRS teisių ir pareigų perėmėjos Rusijos atlyginti Lietuvai sovietų okupacijos žalą. Negi tikrai nors kartą į ES įkūrimo sutartis įrašytos vertybės pasirodys stipresnės už nerašytus Vakarų Europos įsipareigojimus Rusijai mainais už pigesnes dujas?..
– Įtakingos ir galingos jėgos anapus buvusios geležinės uždangos visiškai nenorėtų, kad Vakarų visuomenės sužinotų tikrąją istorinę tiesą. ES „branduolio“ šalys ne tik skirsto Bendrijos biudžetą, bet valdo ir dar vieną svarbų galios šaltinį: gali manipuliuoti žmonių sąmone (anot Nobelio literatūros premijos laureato Česlavo Milošo, pavergia protus – red. past.). Viena iš tokio manipuliavimo apraiškų – iškarpyta, iškraipyta Europos Antrojo pasaulinio karo bei pokario istorija primetama ir toms šalims, kurios į Vakarų geopolitinę erdvę pateko gana vėlai, tik po praėjusio amžiaus priešpaskutinio dešimtmečio „aksominių“ ir „dainuojančių“ revoliucijų. Bene svarbiausias iš praeities paveldėtas dabartinis Vakarų tapatybės veiksnys, be abejo, yra kovos su nacionalsocialistine Vokietija ir apskritai su fašizmo ideologija vaizdinys. Neatsiejama šio ideologinio paveikslo dalis yra draugystė su Sovietų Sąjunga. Jeigu Vakarų visuomenė sužinotų daugelį tikrųjų istorijos faktų ir suprastų, koks tai buvo „partneris“, toks idiliškas vaizdelis sudužtų arba gerokai nublanktų. Vakarų Europos ir Amerikos vadovams kiltų rimtų politinių problemų –sunku būtų savo piliečiams paaiškinti dabartinius glaudžius Vakarų ryšius su Rusiją valdančiu Vladimiro Putino režimu. Jeigu laisvasis pasaulis įsisąmonintų banalų dalyką, kad šiandienės Rusijos elitas – tiesioginis sovietų nomenklatūrininkų tradicijų perėmėjas ir tęsėjas, aišku, toliau draugauti su Kremliumi būtų gana keblu.
Vakarų nenoras sulyginti rusų bolševikų ir vokiečių nacionalsocialistų, stalinistų ir hitlerininkų nusikaltimus sutampa su Europos Sąjungos galingųjų ketinimais sunaikinti naujųjų ES šalių (taip pat ir Lietuvos) savimonę ir tapatybę. Teisingiau, jų likučius. Tos dar ne visai išnykusios lietuvių (ar latvių, vengrų, čekų) tautinės ir valstybinės sąmonės apraiškos trukdo didžiosioms Vakarų šalims sukurti vieningą Europos Supersąjungą, Jungtines Europos Valstijas. Siekiant įtikinti Vidurio ir Rytų Europą, kad tautos ir nacionalinės valstybės yra „atgyvenos“, labai paranku priversti ES naujokes gėdytis savo praeities (esą suteptos žydų krauju ir amžiams pažymėtos odoje išdegintu „tarnystės Hitleriui“ženklu – red. past.).
Galima drąsiai sakyti, kad idėja, kuria remiasi šiandienė ES, – labai savotiška komunizmo ir liberalizmo ideologijų simbiozė, priešybių vienybė. Europos Sąjungą valdo jėgos, kurių „tėvai“ prieš pusę amžiaus ir dar anksčiau su radikaliosiomis dešiniosiomis organizacijomis kovojo dėl valdžios daugelyje Europos šalių. Vakarų Europai praėjusio amžiaus 4-ajame dešimtmetyje grėsė komunistinių arba nacionalsocialistinių režimų pavojus. Iš tiesų Vakarų Europai dvigubai nepasisekė: ją okupavo ir pažemino nacionalsocialistinė Vokietija, be to, „rudasis maras“ sutrukdė daugelyje šalių veikusioms stiprioms ir įtakingoms kompartijoms iškopti į valdžią ir nusimesti kaukes, parodyti tikrąjį savo veidą. Komunizmo raidos istorija nepateikia nė vieno pavyzdžio, kad įsiviešpatavę komunistai kur nors neįvestų represijų ir teroro režimų. Vakarų Europa iš pradžių to išvengė, nes Vokietijoje komunistus įveikė nacionalsocialistai, o pasibaigus Antrajam pasauliniam karui komunizmo šmėklą nuo Senojo žemyno vakarinės dalies nuvaikė amerikiečių „Marshallo planas“. Tačiau kaip tik todėl Vakarų Europoje yra kuo puikiausios sąlygos toliau vešėti senam ideologiniam mitui apie du komunizmus – „netikrą“, „blogų“ vadų iškraipytą ir „gerąjį“, kuris ir toliau gali būti viena iš ES socialinės, politinės raidos perspektyvų.
Dėl to įtakingiausių Vakarų šalių aukščiausias politinis elitas įnirtingai priešinsis bet kokiems mėginimams iš esmės prabilti apie komunizmo nusikaltimus. Kaip Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ar mūsų Vyriausybė bebandytų pralaužti šiuos ideologinius ledus, kiek besistengtų iš Vakarų visuomenės sąmonės išvalyti „nežmoniško nacizmo ir iškraipyto, bet apskritai pažangaus komunizmo“ teoriją, tokių pastangų efektas bus menkas.
– Garsusis Jungtinių Valstijų Nacionalinis spaudos klubas, nuo 1908 m. Vašingtone dažnai rengiantis spaudos konferencijas svarbiausiomis tarptautinėmis ir vidaus politikos temomis, šiemet birželio 7 d. pakvietė pašnekėti Lietuvos teisingumo ministerijos įregistruoto socialistinio liaudies fronto vadą, Sausio 13-osios agresijos neigėją A. Paleckį. Sausio 13-osios aukų atminimo išniekintoją amerikiečių žurnalistai JAV sostinėje pristatė kaip „kovotoją dėl žiniasklaidos laisvės ir nuomonių įvairovės, kuriam tėvynėje grėsė kalėjimas“. M. Golovatovo atvejį dar buvo galima palaikyti apgailėtinu atsitiktinumu. O kaip įvertintumėte tai, kad pasaulinėje demokratijos tvirtovėje tribūna suteikiama ne buvusiems sovietų tremtiniams ir politiniams kaliniams iš Lietuvos, bet nuolat Rusijos ambasadoje Vilniuje apsilankančiam istorijos klastotojui?
– Nemanau, kad ir M. Golovatovą austrai paleido „apsirikę“, „neteisingai supratę Lietuvos prokurorų atsiųstą Europos arešto orderį“. Tiesiog tęsiama sena tradicija. Nors europietiškojo komunizmo ir liberalizmo išorė labai skiriasi, abi šias ideologijas suartina gili neapykanta dviem Europos kertiniams akmenims, mūsų žemyno istorinėms šaknims – krikščionybei ir tautiškumui. O amerikiečiai ne mažiau ideologiškai apdoroti negu „homo sovieticus“ („sovietinis žmogus“) iki subyrant Sovietų Sąjungai. Tereikėjo frontininkui A. Paleckiui pasakyti, kad jį Lietuvoje persekioja nacionalistai, ir amerikiečių akyse marionetinio LSSR „prezidento“ vaikaitis automatiškai tapo „nukentėjusiu dėl principingumo“ nekaltu avinėliu. JAV ir Vakarų Europos plačiajai visuomenei šiandien būdinga iškreipta, supaprastinta istorijos samprata, nelabai besiskirianti nuo tos, kurią mums bandyta brukti sovietmečiu.
– Dabar Lietuvos visuomenė mėgsta smerkti minkštakūnę tarpukario Lietuvos valdžią, tuometį elitą, nuolankiai leidusį Maskvai okupuoti šalį. Ar turime teisę plakti liežuviais anuos politinius, dvasinius lyderius ir tą prieškario visuomenės dalį, kuri su gėlėmis sutiko raudonąją armiją, jeigu šiandien daug mūsų piliečių laukia nesulaukia, kol Rusijos verslininkas Viktoras Uspaskichas taps Lietuvos premjeru ir, kaip 1940-aisiais Rusijos premjero Josifo Stalino emisaras Vladimiras Dekanozovas, gelbės konservatorių-krikščionių demokratų nualintą Lietuvos Respubliką?
-Kartojame tarpukario klaidas. Tikrai sąmoningas ir patriotiškas bet kurios šalies pilietis jokiomis aplinkybėmis negali sutikti, kad jo valstybė būtų užgrobta. O politinė kiekvienos šalies valdžia privalo pasistengti, kad tokių „nesutinkančiųjų“ būtų dauguma. Savo tautai ir valstybei be išlygų ištikimų žmonių niekur, jokiame krašte nebūna daugiau nei prisitaikėlių. Todėl išmintingos vyriausybės savo šalyse ir stengiasi išugdyti kuo daugiau žmonių, kurie, paprastai kalbant, turėtų ką prarasti ir gintų tėvynę ne vien iš meilės jai, bet ir dėl „patriotiško savanaudiškumo“. Tarpukario Lietuva galėjo labiau pasistengti, kad tokių praktiškų nepriklausomybės gynėjų būtų daug daugiau. Nors šiuo požiūriu Pirmoji Respublika vis dėlto buvo pranašesnė už dabartinę Antrąją. Mūsų socialinės ir ekonominės politikos ydos nepalyginamai ryškesnės.
– Išslaptinus kai kuriuos SSRS komunistų partijos centro komiteto archyvus paaiškėjo, kad 1939 m. Kremlius pats vienas nesiryžo okupuoti Baltijos šalių, ieškojo sąjungininkų ir pirmiausia Didžiajai Britanijai, Prancūzijai siūlė drauge užgrobti strateginius Lietuvos, Latvijos ir Estijos uostus. Tik nepavykus susitarti su Londonu ir Paryžiumi, Maskva atsisuko į nacionalsocialistinį Berlyną. Ar šiandien didžiųjų pasaulio valstybių geopolitiniai instinktai ne tokie grobuoniški? Ar mūsų „sąjungininkai“ Vakaruose nepaaukotų Baltijos šalių dėl strateginės partnerystės su Rusija, jeigu, tarkime, Maskva draugiškai įkalbėtų Sirijos prezidentą savanoriškai atsisakyti valdžios, patartų dvasiškai artimiems Teherano islamo sargybiniams taip atvirai nepliaukšti apie „beveik sukurtus“ savo branduolinius ginklus?
– Niekas pernelyg nepasikeitė. Prisiminkime nepaisant Baltijos šalių pasipiktinimo Rusijai parduotus prancūziškus „Mistral L9013” modelio karinius desanto laivus, nuo kurių denio gali pakilti koviniai sraigtasparniai, apginkluoti posparnių raketomis ir nevaldomais reaktyviniais sviediniais. Kol nesubyrėjo ES ir NATO, šie „Mistraliai“ mums gal ir nekelia grėsmės, tačiau jei, pasikeitus geopolitinių vėjų kryptims, iš tų laivų būtų „ginami Baltijos šalių rusakalbiai”, tikrai nė vienas prancūzas neateis mums padėti. Perfrazavus žinomą posmą, „prancūzams nėra jokios prasmės mirti dėl Vilniaus“. ( 1794 m. sukurtos prancūzų revoliucionierių „Žygio dainos“ („Le Chant du Départ“) priedainis toks – „Prancūzas turi gyventi dėl jos (karalių nukirsdinusios Prancūzijos Respublikos), prancūzas privalo mirti už ją (Respubliką)” –red. past.).
– Ar kalbos apie sovietų okupacijos žalos atlyginimą nevirto grynai Lietuvos vidaus politikos reiškiniu, skirtu Seimo rinkimams ir adresuotu senyviems, nuo Maskvos represijų labiausiai nukentėjusiems rinkėjams?
– Kai kurios mūsų politinės jėgos, žinodamos dalies rinkėjų patirtį ir mąstymo ypatumus, tuo ciniškai naudojasi – praeities kančias, aukas ir netektis be jokių skrupulų paverčia rinkimų kampanijų politiniu kapitalu.