Po vasaros olimpinių žaidynių Londone mūsų sporto funkcionieriai neslepia džiūgavimo. Lietuvos rinktinė 30-ojoje olimpiadoje pakartojo “penketuko formulę”, iškovodama du aukso, vieną sidabro ir du bronzos medalius. Bendroje komandų įskaitoje mūsų rinktinė užėmė 34 vietą, aplenkusi 51-os valstybės olimpines rinktines, Londone pelniusias bent vieną medalį.
Prisiminkime, kad “penketuko formulę” Lietuvos olimpiečiai įtvirtino Sidnėjaus olimpiadoje 2000-aisiais, iškovodami du aukso ir tris bronzos medalius.
Pekino olimpiadoje lietuviai “penketuko formulę” pakartojo, iškovodami du sidabro ir tris bronzos medalius
Pakartokime Londono olimpiados triumfatorius: plaukikė Rūta Meilutytė ir šiuolaikinės penkiakovės atstovė Laura Asadauskaitė – auksas, kanojininkas Jevgenijus Šuklinas – sidabras, imtynininkas Aleksandras Kazakevičius ir boksininkas Evaldas Petrauskas – bronza.
Priminkime, kad visi jie, išskyrus R. Meilutytę, yra Lietuvos edukologijos universiteto (seniau – Vilniaus pedagoginis universitetas) Sporto ir sveikatos fakulteto auklėtiniai.
Priminkime ir tai, kad, išskyrus L. Asadauskaitę, iš dabartinių Londono triumfatorių medalių nesitikėta. Tai parodė bendrovės “Spinter tyrimai” birželio viduryje atlikta gyventojų apklausa.
Du trečdaliai Lietuvos gyventojų olimpinį auksą pranašavo dukart olimpiniam čempionui Virgilijui Aleknai. Daugiausia “medalinių lūkesčių” taip pat sieta su vyrų krepšinio rinktine, dviratininke Simona Krupeckaite, buriuotoja Gintare Scheidt, irkluotoju Mindaugu Griškoniu.
Apklausos rezultatai buvo standartiniai: moterys medalių tikėjosi iš krepšininkų, vyrai ir brandaus amžiaus piliečiai – iš disko metiko, jaunimas – iš dviratininkės ir irkluotojo. Kad medalį iškovos L. Asadauskaitė, tikėjo 19,7 proc. apklaustųjų.
Ką liudija ši apklausa?
Pirmiausia, visišką oficialiosios sporto informacijos nepatikimumą ir visuomenės maitinimą senomis sportinėmis legendomis, kuo mažiausiai investuojant į naujus vardus.
Tai trafaretinio mąstymo, tebetūnančio sporto funkcionierių viršūnėje, rezultatas. R. Meilutytės fenomenui blykstelėjus Londone, Vilniuje švystelėjo standartinis obalsis apie sportinius prioritetus. Šįsyk – plaukimo baseinų.
Ne taip seniai tuo prioritetu buvo skelbiamos ledo ritulio arenos. Daug jų turime, kokios kokybės? Dabar, po R. Meilutytės triumfo, aptriušę baseinai badyte bado akis. Tik ar ilgam? Sporto funkcionieriams lengviau dūduoti seną giesmelę apie visagalį krepšinį, visas kitas sporto rūšis perkrovus ant entuziastų pečių.
Tikrai iš širdies pasidžiaugiant sportiniais trofėjais Londono olimpiadoje, pagerbiant šauniuosius medalininkus, tuos “netyčiukus”, kurie taip ir nebuvo įvardyti olimpinėmis viltimis, bet kurie jomis tapo, sporto funkcionieriams reikėtų kuo mažiausiai trinti rankas iš džiaugsmo. Jų visuomenei primesti sportininkų vertinimo trafaretai yra beviltiškai pasenę. Nenuostabu, kad vos 11,6 proc. gyventojų tikėjo, jog Londono olimpiadoje mūsų olimpiečiai iškovos penkis medalius. Ir iškovos anaiptol ne oficialieji favoritai…
Kazys POŽĖRA