Lapkričio 7-ąją, ketvirtadienį, LRT didžiojoje studijoje vyks LRT Tyrimų skyriaus ir Lietuvos žurnalistikos centro organizuojamas Tiriamosios žurnalistikos festivalis. Jo metu dalyvių laukia susitikimai su neeiliniais mūsų laikų tiriamosios žurnalistikos atstovais. Renginys atviras ir nemokamas visiems, tačiau būtina registracija.
„Niekada nebūna lengvų laikų žurnalistams, bet dabar – ypač sudėtinga, kai vyksta karas, Rusija skina savo investicijų į Europos politikus vaisius ir kyla šitiek daug iššūkių. Tai, kad kalbėsime apie prorusiškų politikų valdomas Slovakiją ir Vengriją, kur tampa sunku dirbti žurnalistams, apie tyrimus apie Čečėnijos lyderį Rusijoje, kur apskritai neįmanoma dirbti žurnalistams nerizikuojant laisve ir gyvybe, yra mūsų nerimo signalas”, – teigia LRT Tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė.
Į Lietuvą atvyksta Pavla Holcová – žurnalistė, tyrusi jauno slovakų tiriamosios žurnalistikos atstovo Jáno Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnírová’os nužudymą. Jos režisuotas ekskliuzyvine nužudymo tyrimo medžiaga paremtas filmas „Žurnalisto nužudymas” („Killing of a Journalist”) atskleidė, kaip nusikalstamos grupuotės Slovakijoje prasiskverbė į teisėsaugą, valdančiųjų gretas ir jautėsi taip patogiai, kad Europos Sąjungos šalyje įsidrąsino nužudyti korupciją ir piktnaudžiavimą galia tyrusį žurnalistą. Pavla Holcová svarstys, kuria kryptimi šiandien keliauja po neeilinės tragedijos protestuose skendusi Slovakija, ir kokia šiandien yra jos žiniasklaidos būklė.
Įspūdingo savo tyrimo užkulisiais apie tai, kaip Čečėnijoje įsitvirtino Ramzanas Kadyrovas ir kokiais metodais jis valdo, pasidalins Michail Maglov, egzilyje jau kurį laiką reziduojantis rusų nepriklausomas žurnalistas. Komandos „Proekt” sukurtas dokumentinis tyrimas „Žmogžudystės, nepilnamečių haremas ir Ramzano Kadyrovo palikuonių paslaptis” pristatytas tik šią vasarą ir žurnalistams yra maksimaliai rizikingas, nes pasipainiojantys Kadyrovo kelyje nebūtinai išgyvena.
Pranešimą Lietuvos auditorijai taip pat skaitys amerikiečių žurnalistas Mark Lee Hunter – klasikinio tiriamosios žurnalistikos vadovėlio „Story-Based Inquiry” autorius. Jis savo pranešime svarstys, ko reikia, kad tiriamoji žurnalistika išliktų grėsmingais ir atšiauriais laikais.
Su garsiu ir savo šalyje, Vengrijoje, puikiai žinomu žurnalistu Szabolcs Panyi LRT Tyrimų skyrius yra dirbęs ne prie vieno tarptautinio tyrimo. Po diplomatine priedanga Europoje dirbusių Rusijos šnipų voratinklis, Rusijos vykdoma signalų žvalgyba, Kremliaus planai atskiroms valstybėms – visi šie tarptautiniai tyrimai sulaukė didžiulio dėmesio ir buvo puikiai įvertinti. Ir vis dėlto, Tiriamosios žurnalistikos festivalyje Szabolcs kalbės, kaip ir ar išvis įmanoma žurnalistams dirbti savo darbą Orbano gniaužtuose laikomoje Vengrijoje.
Garsių pastarojo meto savo žurnalistinių tyrimų užkulisiais dalinsis tiriantys žurnalistai iš skirtingų Lietuvos redakcijų – LRT Tyrimų skyriaus, 15min.lt, „Sienos”, „Redakcijos” ir kt.
„Tikiuosi, kad festivalis burs ir stiprins žurnalistų bendruomenę, tarptautinius ryšius, skatins dalintis patirtimi ir dirbti kartu, o jaunajai žurnalistų kartai, studentams, taps įkvėpimu ateities karjerai”, – sako Lietuvos žurnalistikos centro vadovė, festivalio bendraorganizatorė Džina Donauskaitė.
Išsami festivalio programa – čia. Užsiregistruoti į renginį galima užpildžius šią registracijos formą.
PROGRAMA