Balandžio 27 dieną Vilniaus Rašytojų sąjungos rūmuose buvo iškilmingai pristatytas naujas Šiauliuose leidžiamo literatūros almanacho „Varpai“ numeris.

„Varpai“ – iliustruotas literatūros almanachas, įkurtas 1943 m. A.J. Greimo iniciatyva. Jį leido Šiaulių apygardos lietuvių meno ir mokslo centras, redagavo rašytojas K. Jankauskas. Išėjo du solidūs numeriai (antrasis – 1944 m.), 328 ir 400 puslapių, 10 000 egz. tiražu. Išspausdinta žymiausių lietuvos rašytojų (J. Aisčio, B. Brazdžionio, J. Baltrušaičio, K. Bradūno, V. Krėvės, A. Miškinio, H. Nagio, B. Sruogos, A. Vienuolio ir kitų.) kūrinių, straipsnių literatūros ir kultūros klausimais, vertimų, dailės kūrinių reprodukcijų. Karo sąlygomis tokio leidinio pasirodymas buvo įstabus reiškinys. Sovietų okupacijos sąlygomis jo leidimas buvo neįmanomas pirmiausia todėl, kad daugelis autorių pasitraukė į Vakarus ir Sovietinėje Lietuvoje buvo nepriimtini. Redaktorius Jankauskas už antitarybinę veiklą buvo suimtas, nuteistas 25 metams ir išsiųstas į Sibirą miško kirsti.

Rašytojas ir žurnalistas Leonas Peleckis-Kaktavičius –almanacho leidimo atnaujinimo po 45 metų iniciatorius. Naujieji „Varpai” pasirodė 1989 metais, išėjo 24 numeriai. Jie yra sulaukę pačių geriausių įvertinimų Lietuvoje ir išeivijoje, išsiskiria savo tolerantiškumu, atvirumu įvairioms kartoms, įvairių literatūrinių krypčių autoriams. Tai atspindi ir epigrafu almanacho posttituliniame puslapyje įrašyti monsinjoro Kazimiero Vasiliausko žodžiai: „Kad jūs sugebėtumėte visus suburti prie savo „Varpų“. Almanache spausdinami originalūs Lietuvoje ir plačiajame pasaulyje gyvenančių prozininkų, poetų, literatūrologų, eseistų bei debiutantų kūriniai. Nors literatūrinė medžiaga „Varpuose“ pagrindinė, aprėpiamos ir kitos kultūros šakos – filosofija, dailė, knygų leidyba, daug aktualios kultūrinės analizės. Neužsisklendžiama siauruose rėmuose, keliami aukšti reikalavimai visiems autoriams, stengiamasi aktyviai veikti literatūros procesą. Pratęsiant vertingiausias pirmųjų „Varpų“ tradicijas toliau rašoma Lietuvos kultūros ir meno istorija, ieškoma turinčių išliekamąją vertę kūrinių.

Nuo 1995 kiekvienas naujas „Varpų” numeris pristatomas Vilniuje, Rašytojų sąjungos klube, kur už geriausius almanache atspausdintus prozos, poezijos, eseistikos kūrinius įteikiamos „Varpų” literatūrinės premijos. Kaip „Varpai“ vertinami, liudija žymiausi lietuvių literatūros kūrėjai ir literatūros tyrinėtojai: „Ypač patraukli šiuolaikinių „Varpų“ savybė – Lietuvos ir egzodo sutelkimas draugėn“ (prof. Vytautas Kubilius); „Manau, kad turiu teisę įvertinti šito almanacho reikšmę. O reikšmė iš tikrųjų unikali ir didelė. Jeigu prisiminsime metus, kai buvo atgaivinti „Varpai“, suprasime, kad laikai buvo ypatingai žiaurūs, įtempti, pilni prieštaravimų. „Varpus“ aš vertinau ir vertinsiu ateityje už tai, kad jie pirmieji ėmėsi telkti, rinkti visuomenę, susiskaldžiusią, išsiblaškiusią. (…) Šiauliai tikrai gali didžiuotis šituo leidiniu“ (Justinas Marcinkevičius); „Šiauliai turi pačius geriausius Varpus Lietuvoje“ (Marcelijus Martinaitis); „Šiauliai turi žmogų, kuris gerai žino, ką reikia daryti“ (Juozas Aputis); „Jeigu išnyktų, jeigu nutiltų „Varpai“, ta tyla apgaubtų visą Lietuvą“ (prof. Vytautas Martinkus); „Šiauliai turi svarbų Lietuvai literatūros almanachą – „Varpus“, patikrintus istorijos“ (prof. Viktorija Daujotytė).

Taip pat yra leidžiama „Varpų” bibliotekos knygų serija. L. Peleckis-Kaktavičius parengė spaudai ir išleido K. Jankausko apsakymų ir apysakų knygą “Šermukšnis prie ežero” (1995), J. Jankaus pasakojimų knygą “Papelkių Skirpstūnas” (1996), K. Barėno “Apsakymų rinktinę” (2004), A. Vaičaičio “Ekslibrisai” (2005), K. Barėno romanus  „Tūboto gaidžio metai” (2006), „Beragio ožio metai” (2007) ir kt.

„Varpai“ unikalūs ir savo lauretų ir prizininkų apdovanojimais. Tai – Šiaulių gamyklų gaminiai. Įvairiais metais tai buvo dviračiai, portfeliai, batai, ir patys skaniausi „Rūtos“ fabriko saldainių rinkiniai. Šių metų „Varpų“ laureatu tituluotas Henrikas Algis Čigriejus už prozą – epizodėlį iš nelabai dar senų laikų „Avelė“. Jam buvo įteiktas diplomas, „Šiaulių Tauro“ televizorius, UAB „Sabalin“ batai ir UAB „Rūta“ saldainių rinkiniai. „Varpų“ prizininku už poeziją tapo Julius Keleras, už prozą – Loreta Jastramskienė (apsakymai „Parvežk jai edelveisą“ ir „Naktys su Adomu“). „Varpų“ prizas už geriausią debiutą skirtas Jurgai Brastavičiūtei (už eilių ciklą „Sumestinė“). Visi prizininkai apdovanoti batais ir „Rūtos“ saldumynų rinkiniais.

LŽD info