Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
Kai 1990 m. kovo 11-ąją Lietuva atkūrė nepriklausomybę, mums pats svarbiausias buvo ne 5-asis Vašingtono sutarties straipsnis, kad visos NATO narės privalo ginti bet kurią priešo užpultą Šiaurės Atlanto aljanso šalį, ne 3-iasis dokumento punktas, įpareigojantis iš pradžių kautis su agresoriais patiems, kol kitos aljanso valstybės ateis į pagalbą, bet NATO sutarties 10 straipsnis: kiekviena demokratiška Europos valstybė senosioms NATO narėms sutikus gali įstoti į organizaciją.
Pirmąjį žingsnį į NATO Lietuva žengė dar tada, kai sovietai nė neketino išvesti savo kariuomenės iš Baltijos šalių.
Daugiau nei prieš ketvirtį amžiaus visiems buvo aišku, kad NATO yra karinė – politinė, o Europos Sąjunga – ekonominė –socialinė valstybių bendrija.
Ar Lietuva pritartų, kad Europos Sąjunga imtųsi sau nebūdingų karinių funkcijų, apie kurias jau prakalbo Briuselis? Juk dėl jų gali nukentėti ES žemės ūkis, socialiniai reikalai, mokslo tyrimai, kultūra, švietimas, o Bendrija netaps stipresnė, Kremliaus džiaugsmui mėgėjiškai žvangindama ginklais.
Pirmąkart atsivėrė aljanso durys
„Nuo 1990 m. lapkričio 17 d. Briuselyje veikė Baltijos informacijos biuras. Kartu su Užsienio reikalų ministerijos pareigūnu Rimantu Morkvėnu, turėjusiu tuomečio užsienio reikalų ministro Algirdo Saudargo pasirašytus įgaliojimus, biure dirbau ir aš, kaunietis radijo inžinierius, Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas. Biuras faktiškai buvo pirmoji neoficiali Lietuvos diplomatinė atstovybė ryšiams su Europos Bendrija ir NATO palaikyti. 1991 m. gegužės 31 d. ( Rusijos specialiųjų tarnybų smogikai tuomet kone kasdien degino pasaulio dar nepripažintos Lietuvos pasienio postus – red. past.) mes padėjome surengti pirmąjį istorinį Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko Vytauto Landsbergio vizitą į NATO būstinę“ , – teigė Kauno leidyklos „Naujasis amžius“ direktorius Edvardas Šiugžda. Jo nuomone, būtent tą datą reikėtų laikyti pradiniu mūsų šalies žingsniu į Vakarų pasaulio kolektyvinės gynybos organizaciją, pirmąja paraiška dėl narystės Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje, nors istorijos vadovėliuose Lietuvos euroatlantinės integracijos etapai pradedami vardyti nuo 1994 m. sausio 4 d. laiško, kurį prezidentas Algirdas Brazauskas, parlamentinių ir mažųjų Lietuvos partijų paragintas, nusiuntė NATO generaliniam sekretoriui Manfredui Wörneriui ir aljanso viršūnių susitikimo Briuselyje dalyviams.
Danų parama
Pasak E. Šiugždos, nors ir nepripažinta, mažoji Lietuvos ambasada Briuselyje nuo pat atsidarymo dirbo išsijuosusi.Ypač įtemptai teko suktis po 1991 m. sovietinės Sausio agresijos. „Tada pas mus biure kurį laiką gyveno ministras A. Saudargas. Vieną dieną jis man parodė savo pavaduotojo, užsienio reikalų viceministro Valdemaro Katkaus atsiųstą faksogramą – bendradarbiavimo su Danijos Karalyste projektą. Ministras pasiteiravo manęs: „Kaip, ar geras?“ O ten buvo siūlomi tik kultūriniai abiejų šalių mainai, prekyba. Aš nusistebėjau: „Kodėl niekur neužsimenama, kad danai pripažintų mūsų šalį, užmegztų su Lietuva diplomatinius santykius?..“ Pats įrašiau tokį sakinį į dokumentą, atrodo, V. Katkus įteikė
jį danams. Po to danai pradėjo su mumis glaudžiau bendradarbiauti, Danijos delegacija NATO organizacijoje pasiūlė surengti tą V. Landsbergio susitikimą su NATO vadovybe“,– pasakojo E. Šiugžda.
Baltijos informacijos biuras padėjo Lietuvos valstybinei delegacijai 1991 m. birželį patekti ir į Europos Parlamento sesiją Strasbūre. Dabar tai atrodo juokų darbas, o tada dėl sovietų KGB, karinės ir užsienio žvalgybos trukdymų – beveik neįmanoma misija…
Lietuvos draugas – imperijos princas
Danija – antroji, po Islandijos, NATO valstybė, pripažinusi atkurtą Lietuvos Respubliką. „Politologai, tarptautinės teisės specialistai tvirtina, kad šis pripažinimas vertingesnis, reikšmingesnis, nes islandai, Kremliaus įbauginti, netrukus išsigando savo drąsos, iki pat 1991 m. rugpjūčio pučo Maskvoje stengėsi atvirai nerodyti paramos Lietuvai, o danai elgėsi garbingai“, – vienus skandinavus gyrė, kitus paglostė prieš plauką E. Šiugžda.
Anot leidėjo, su Baltijos informacijos biuro bendradarbiais norėjo susitikti Didžiosios Britanijos, Danijos europarlamentarai, Krikščionių demokratų internacionalo (dabar nebeveikiančio, virtusio tapatybės netekusiu Europos centristų susivienijimu) nariai. „Lietuvos laisvės byla ypač domėjosi Europos Parlamento deputatai iš Ispanijos Karalystės – katalonai, baskai. Jie patys siekė nepriklausomybės, todėl rūpinosi, kad mažų tautų išsivadavimo kova nuolat būtų įtraukta į Europos didžiosios politikos dienotvarkę. Nuoširdus Lietuvos draugas ir užtarėjas buvo paskutinis Austrijos Vengrijos imperijos princas Otto von Habsburgas, Europos Parlamente 1979–1999 metais atstovavęs Vokietijai (mirė 2011-aisiais, sulaukęs beveik šimto metų – red. past.)“, – prisiminė kaunietis spaudos leidėjas.
Pasauliui tapome neįdomūs
E.Šiugždos kolega Briuselyje R. Morkvėnas vėliau tęsė diplomatinę karjerą, buvo laikinasis reikalų patikėtinis Romoje, Užsienio reikalų ministerijos patarėjas, Lietuvos generalinis konsulas Niujorke (JAV). O E. Šiugžda grįžo atgal į Lietuvą ir ėmėsi žurnalistikos.
„Tokių kaip aš, okupantų persekiotų sovietmečio kitamanių, tautinės ir katalikiškos pogrindinės veiklos dalyvių Užsienio reikalų ministerijai nereikėjo. (E. Šiugžda anksčiau buvo atleistas iš Kauno skaičiavimo technikos remonto gamyklos, kai 1987 m. KGB jį nufilmavo Molotovo-Ribbentropo pakto slaptuosius suokalbius pasmerkusiame mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje– red. past.) Į ministeriją sugrįžo buvę sovietų veikėjai, sulindo garsių kolaborantų atžalos. Kai kurie net ir su KGB uodega“, – karčiai ironizavo E. Šiugžda. Jo manymu, prieš 27 metus Lietuva nuosekliai, tvirtai ėjo į savo tikslą – valstybės nepriklausomybę, o dabar verda savo sultyse ir nesugalvoja jokių prasmingų siekių, kuriuos galėtų garsiai paskelbti pasauliui ir jį sudominti.
„Arė“ vien lietuviai
Baltijos informacijos biuras buvo skirtas visų trijų šalių atstovams – estams, latviams, lietuviams. Bet už savo ir jų laisvę arė vien lietuviai. Joks estas Briuselio Hotel des Monnaies (Munthofo) gatvės 66 numeriu pažymėtame name nepasirodė. Latvis „diplomatas“ Janis Zideris atvyko keliomis dienomis anksčiau už lietuvius, jų neįspėjęs pakeitė biuro durų spyną, o pats išėjo su Belgijos latvių bendruomene švęsti Latvijos Nepriklausomybės dienos. Mūsiškiai iki vakaro su visa manta sėdėjo ant lagaminų laiptinėje. Latvis pagarsėjo tik meilės nuotykiais su valonų ir flamandų moterimis, elgėsi tarsi pavyzdinis KGB įtakos agentas, todėl belgų policija pasistengė kuo greičiau jį išgrūsti iš Briuselio atgal į Rygą.
Susitaikymo Bendrija
Dabar, kai iš ES traukiasi Didžioji Britanija, JAV prezidentas Donaldas Trumpas reikalauja, kad Europos sąjungininkės skirtų savo gynybai bent NATO karinių išlaidų vidurkį – 2 proc. BVP, ES didžiosios šalys prakalbo apie atskiras Bendrijos pajėgas, didesnes lėšas ES kariniam štabui, kovinėms grupėms.
„Rusijos agresija Ukrainoje akivaizdžiai atskleidė, kad Europos Sąjunga gynybiniu, kariniu požiūriu yra „bedantė“, todėl ją sudarančioms šalims reikėtų susigriebti, vienytis. Tačiau ES yra ekonominė, iš dalies finansinė, dviejų pasaulinių karų nuniokotos Europos susitaikymo Bendrija, išaugusi iš krikščioniškų šaknų, nors Briuselio ir ES branduolio šalių elitas tai pamiršo “, – apgailestavo E. Šiugžda. Anot pašnekovo, 1951 m. Prancūzijos, Italijos, Vokietijos katalikų politikų Roberto Schumano, Alcidės de Gasperio, Konrado Adenauerio įkurtą Europos Sąjungą galima palyginti su žemdirbių globėju (labai garbinamu ir Lietuvos kaimuose), ispanų šventuoju Izidoriumi Artoju (gegužės 15-ąją, kai minimas šis šventasis, lietuviai žemdirbiai tradiciškai baigia sėją). O NATO – tarsi karingasis arkangelas Mykolas, kuris Dievo įsakymu nubloškė į pragarą šėtoną (Liuciferį) ir puolusius angelus, virtusius velniais. JAV kariai, jūrų pėstininkai, reindžeriai, atvykstantys į karines pratybas Lietuvoje, arkangelą Mykolą laiko savo globėju.
Simboliškas solidarumas
Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pažadėjo, kad mūsų šalis didins savo įnašą į ES karines operacijas ir misijas…Afrikoje. Kitaip tariant Lietuva siūlosi padėti prancūzams ar belgams įvesti tvarką buvusiose jų kolonijose, nors turime pasirengti svarbiausiai savo pareigai – apsisaugoti nuo galimų Rusijos provokacijų rudenį per rusų kariuomenės puolamąsias karines pratybas nedviprasmišku agresyviu pavadinimu „Vakarai 2017“ prie rytinių Lietuvos sienų.
Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas ramina, kad nebus bandoma keisti Lietuvos karių, kurie pastaruosius trejus metus mokosi ginti mūsų šalį nuo Rusijos hibridinio antpuolio, pasaulėžiūros ir vėl pratinti juos prie tarptautinių misijų. „Keli mūsų karininkai ES laivybos apsaugos komandoms, bandančiomis sutramdyti Somalio piratus prie Afrikos Rago – tai tik simboliški Lietuvos europinio solidarumo ženklai“, – aiškino G. Kirkilas.
„Beverčiai“ kariai
Buvusio Lietuvos karinių oro pajėgų vado, atsargos pulkininko Zenono Vegelevičiaus manymu, vien Lietuvoje tarnaujantys kariai yra „beverčiai“. „Kur jie stovyklas beįsirengtų, Bezdonyse ar Rietave – visur tos pačios pratybų ir kariškos buities sąlygos, kariai jokios naujos patirties neįgyja. Didelės valstybės neleidžia savo kariams vienoje vietoje apkerpėti – siunčia juos į apledėjusius kalnus, į pelkes, kur plaukioja krokodilai, į tropinį karštį ir arktinį šaltį“, – įrodinėjo Z. Vegelevičius.
Buvęs karo lakūnas krašto apsaugos sistemą siūlo laikyti tokia pat ekonomikos sritimi kaip žemės ūkis, pramonė. „Tik kariuomenės produkcija kitokia – saugumo garantijos bendruomenei, visuomenei. Ne kiekviena ES valstybė pajėgtų turėti po atominę bombą, bet gal visai Bendrijai apginti užteks kažkiek branduolinių kovinių galvučių, dislokuotų sutartose vietose? Jeigu ES savo saugumo architektūrą kurs atskirai nuo NATO – tai bus pasmerktas žlugti projektas“, – tvirtino Z. Vegelevičius.
Pasak gynybos eksperto Z. Vegelevičiaus, 75 proc. NATO karinių išlaidų skiria Jungtinės Valstijos (per 300 mln. gyventojų), o 500 mln. europiečių, priklausančių Europos Sąjungai, savo ramybei ir gerovei apsaugoti sukrapšto vos 25 proc. lėšų. (Šešios ES šalys iš 28-ių nėra NATO narės – red.past.).
Vokietija visų neapgins
„JAV valstijos gana savarankiškos –skiriasi jų mokesčių sistemos, vienur mirties bausmė galioja, kitur panaikinta, bet dėl Amerikos užsienio, saugumo politikos visos valstijos vieningos. O ES blaškosi dėl visko: Artimųjų Rytų pabėgėlių prieglobsčio politikos, sankcijų Rusijai, ES karinės struktūros modelio. Švedai, nesitikėdami pagalbos iš Briuselio, siunčia karius į strateginę Gotlando salą Baltijos jūroje, atkūrė privalomąją karinę tarnybą, nuo 2018-ųjų šauks į kariuomenę 1999 metais ir anksčiau gimusius vyrus bei moteris. Suomiai prie 1 000 km sienos su Rusija padidins savo ginkluotąsias pajėgas 50 tūkst. karių. ES nuo byrėjimo dar apsaugo tik Bendrijos lyderė Vokietija (bet irgi net prasčiau už Lietuvą pagal NATO standartus besirūpinanti savo kariuomene – šalies gynybai skirianti vos 1,19 proc. bendrojo vidaus produkto lėšų – red. past. ). Vis dėlto neaišku, ar ilgai tokią įtampą atlaikys kanclerė Angela Merkel?“ – svarstė atsargos pulkininkas Z. Vegelevičius.
Maisto reikės ir patrankoms gaudžiant
Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas G. Kirkilas įsitikinęs, kad Europos Sąjungai nėra prasmės mėgdžioti NATO. „Bendrijai užtektų stiprinti išorinių savo sienų kontrolę, padidinti pastaraisiais metais kiek susilpnėjusį dėmesį tarptautinėms taikos misijoms. Savo žemės ūkiui ES nuolat skiria apie 38 proc. biudžeto lėšų. ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Philas Hoganas patikino mus, kad tikrai nė vieno euro cento iš ES agrarinio voko nebus paimta Bendrijos gynybos politikai finansuoti“, – pabrėžė didžiosios politikos veteranas G. Kirkilas.