Rašytoja Vanda Juknaitė, tik pasigirdus kalboms apie ekonominį sunkmetį, yra pasakiusi, kad stovime kryžkelėje: arba užsisklęsime kiekvienas savyje ir valstybė pradės byrėti į gabalus, arba tapsime daug jautresni vienas kitam, būsime solidarūs ir krizė mus dar sustiprins.
Šiandien galima būtų dejuoti, kad panašu, jog pasukome pirmu keliu. Tačiau tokių dejonių, nusivylimo ir nuovargio tiek daug viešojoje erdvėje, jog lengva pasiduoti iliuzijai, kad viskas vien blogai ir beviltiška. Tačiau ar iš tiesų taip yra? O gal išmokome pastebėti vien negeroves? Gal nebeįžiūrime net tų puikių iniciatyvų, kurios noksta prieš pat nosį?
Neseniai Lietuvoje lankėsi italas profesorius Antonio Baggio, kuris siūlo mokytis žvelgti kitaip. Jis teigė: „Pozityvumo yra daug daugiau, nei mes manome. Turėtume liautis pabrėžę vien blogį. Pas mus įprasta teikti išskirtinę svarbą neigiamiems dalykams. Jeigu vyksta kažkas neigiamo, vadinasi tai turės pasekmių. Tuo tarpu, jei vyksta teigiami dalykai, pasekmių nematome. Tačiau pasaulis eina į priekį ne todėl, kad žmonės daro bloga, o todėl, kad kažkas daro gera. Deja, analizuodami tikrovę, esame labiau linkę didesnį svorį teikti blogiui, nei gėriui, nors tai – akivaizdi prieštara: jeigu blogį, taip sakant būtų galima pasverti ir jis svertų daugiau už gėrį, tai jau seniai nebegyventume. Pabandykime realiai pažiūrėti į pasaulį.“
Sakoma, kad žiniasklaida tėra veidrodis. Ji esą tokia, koks yra pasaulis. Tačiau neapsigaukime – daug kas priklauso į kurią veidrodžio vietą žiūrime, kaip jį pasukame ir kiek norime sąžiningai perteikti pasaulį, su visomis jo spalvomis. Šiandien žiniasklaida yra tapusi, geriausiu atveju, piktu sarginiu šunimi. Tačiau tai tikrai ne vienintelė jos funkcija. Žiniasklaida tikrai gali ir turi tapti taip pat ir solidarumo mokykla, t.y. padrąsinančiu, viltį teikiančių ir bendram veikimui buriančiu pagalbininku. Tačiau, jei norime pokyčių žiniasklaidoje, nepakanka vien keikti esamą situaciją, reikia patiems padaryti viską, kas nuo mūsų priklauso – uždegti savo žvakę.
Interneto dienraštis Bernardinai.lt per visus šešerius gyvavimo metus stengėsi orientuotis ne į skandalus, vienadienes sensacijas, bet į analizę ir įvairiapusę informaciją. Dabar gi bandome dar labiau išryškinti siekį skatinti solidarumą ir teikti viltį. Kodėl? Nes pasaulis yra daug šviesesnis ir gražesnis, nei atrodo, žvelgiant į tai, ką įprastai užgriebia žurnalistų tinklai. Nes neabejotinai šalia mūsų gyvena žmonių, kurie kasdien daro pasaulį šviesesnį. Nes kalbėti apie tuos, kurie parodo, kiek daug galima pakeisti, jei tik yra ryžto ir pasiaukojimo, tai stiprinti ir kitus, tai tirpdyti nevilties, bejėgiškumo tamsą.
Labai svarbi yra ir visų bendraminčių kolegų iš kitų žiniasklaidos priemonių bei skaitytojų pagalba. Esame pasiryžę aprašyti, pristatyti kuo daugiau gerųjų praktikų, t.y. atskirų žmonių ar bendruomenių iniciatyvų, kurios buria žmones, didina solidarumą, skatina dalinimąsi. Būtų puiku, jei siūlytumėte mums pašnekovus, iniciatyvas, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį, dalintumėtės idėjomis. Rašykite elektroninio pašto adresu – andrius@bernardinai,kt.
Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad Bernardinai.lt skelbia konkursą „Užuot keikę tamsą, uždekime žvakę..“ Laukiame pasakojimų, rašinių apie žmones, iniciatyvas, kurios daro pasaulį šviesesnį. Rašykite, filmuokite, fotografuokite – pasakokite apie žmones, iniciatyvas, kurios įrodo, kad neverta vien dairytis į valdžią, tikintis, jog ji turi visas blogybes pašalinti, bet reikia pačiam imtis iniciatyvos.
Reikalavimai konkurso medžiagoms: Tekstų žanras nėra ribojamas, tai gali būti publicistiniai tekstai, esė, reportažai, pasakojimai etc. Konkurse negali dalyvauti viešųjų ryšių agentūrų parašyti ar kurį nors produktą, paslaugą reklamuojantys tekstai. Tekstai rašomi lietuvių kalba Times New Roman šriftu, 12 pt dydžiu, naudojant 1,5 tarpavimą. Minimali apimtis 2 puslapiai, maksimali – 10 puslapių. Pageidautina, kad būtų pateikta ir teksto iliustracijų. Filmuotos medžiagos trukmė nuo 5 iki 25 minučių. Siųsdami laiškus į redakciją ar elektroniniu paštu, nurodykite savo vardą, pavardę, gyvenamąją vietą ir kontaktinį telefoną. Konkurse dalyvaus darbai, atsiųsti ne vėliau kaip lapkričio 10 dieną.
Konkurso medžiagas siųskite: el. paštu konkursas@bernardinai.lt; arba Konkursui, „Bernardinai.lt“ redakcija, Maironio g. 10, Vilnius.
Konkurso tekstus vertins „Bernardinai.lt“ suburta specialistų komisija. Kokybiškiausi straipsniai bus skelbiami „Bernardinai.lt“, o metų pabaigoje planuojame surengti iškilmingą konkurso nugalėtojų apdovanojimą. Laureatas ir prizininkai bus apdovanojami specialiais prizais ir piniginėmis dovanomis. Konkurso nugalėtojo ir prizininkų apdovanojimas planuojamas Vilniuje gruodžio mėnesį.
Andrius Navickas
bernardinai.lt